Czy endometriozę można leczyć farmakologicznie?

Endometrioza jest schorzeniem nie tylko bolesnym, ale również nieprzewidywalnym. Wiele już o niej wiemy i nie mamy żadnych wątpliwości, co do tego, że może utrudniać zajście w ciążę.

Gdybyśmy jednak mieli wskazać choroby, które nadal są zagadką dla lekarzy, z pewnością zajmowałaby jedno z pierwszych miejsc. Na szczęście, nie oznacza to ani tego, że endometrioza nie może być leczona, ani tego, że nie może być to leczenie skuteczne.

Leczenie tego schorzenia jest uzależnione od dwóch czynników. Kluczowe znaczenie ma poziom zaawansowania choroby, choć lekarz bierze też pod uwagę wiek pacjentki. Bardzo często analizie poddaje się również jej plany rozrodcze oraz ogólny stan zdrowia. Jeśli choroba jest wychwycona we wczesnym stadium, zwykle można liczyć na skuteczność leczenia farmakologicznego. Tu pomagają zarówno niesteroidowe leki przeciwzapalne, jak i preparaty zawierające jedne z najważniejszych kobiecych hormonów – estrogen i progesteron. Jeśli jednak leki nie powodują poprawy, skuteczne leczenie choroby wymaga zastosowania metod bardziej inwazyjnych.

You May Also Like