Majątek wspólny to termin określający wszystkie aktywa nabyte przez małżonków w trakcie trwania małżeństwa. Obejmuje on m.in. nieruchomości, samochody, środki finansowe, inwestycje, a także przedmioty codziennego użytku. W polskim prawie domyślnie obowiązuje wspólnota majątkowa małżeńska, co oznacza, że wszystkie nabyte w małżeństwie dobra wchodzą w skład majątku wspólnego, chyba że małżonkowie zdecydują się na inną formę ustroju majątkowego, jak np. rozdzielność majątkową.
Kiedy następuje podział majątku?
Podział majątku wspólnego w Sosnowcu może nastąpić w wyniku rozwodu, separacji lub śmierci jednego z małżonków. Najczęściej jednak ma miejsce po orzeczeniu rozwodu, kiedy to małżonkowie muszą ustalić, jak podzielić wspólnie zgromadzone dobra. Proces ten może przebiegać na różne sposoby – za zgodą obu stron lub poprzez interwencję sądu, jeśli małżonkowie nie są w stanie dojść do porozumienia.
Jak przeprowadza się podział majątku w sosnowcu?
W Sosnowcu, podobnie jak w całej Polsce, podział majątku wspólnego może być dokonany na drodze umownej lub sądowej. Podział umowny jest możliwy, gdy obie strony zgadzają się co do sposobu podziału majątku. Wówczas małżonkowie mogą sporządzić umowę o podział majątku, którą warto spisać w formie aktu notarialnego dla zachowania bezpieczeństwa prawnego. Jeżeli małżonkowie nie mogą dojść do porozumienia, konieczne jest złożenie wniosku o podział majątku do sądu. W takim przypadku sąd decyduje o podziale, biorąc pod uwagę zarówno wartość poszczególnych składników majątku, jak i potrzeby oraz sytuację życiową obu stron. Sąd może zadecydować o podziale majątku w równych częściach, jednak ma także możliwość dokonania nierównego podziału, jeśli uzna to za sprawiedliwe.