Podział homogenizatorów przemysłowych ze względu na sposób działania

Homogenizatory przemysłowe to nowoczesne urządzenia wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu – między innymi w przemyśle chemicznym, kosmetycznym, farmaceutycznym czy spożywczym. W każdym z nich pozwalają na uzyskanie jednolitej i gładkiej masy z substancji, których w warunkach naturalnych nie da się wymieszać. A ponieważ zastosowanie takich urządzeń jest bardzo szerokie, to na rynku dostępnych jest ich wiele typów i rodzajów. Jedno z podstawowych kryteriów podziału homogenizatorów jest sposób działania.

Homogenizatory mechaniczne

Homogenizatory przemysłowe mechaniczne wyróżniają się bardzo prostą zasadą działania. Urządzenia tego typu – zwane też rotor – stator – są wyposażone w ostrza, które wirują z bardzo dużą prędkością i dzięki temu dokładnie oraz precyzyjnie rozdrabniają substraty.

Homogenizatory łopatkowe

Homogenizatory przemysłowe o budowie łopatkowej rozdrabniają substancje dzięki specjalnym łopatkom. Ich działanie jest bardzo proste – rozcierają substancje o ściany urządzenia, co pozwala na uzyskanie jednorodnej i gładkiej masy.

Homogenizatory kulkowe

Homogenizatory przemysłowe kulkowe bywają też nazywane młynami. Ich zasada działania polega na tym, iż umieszczane w nich substancje są rozcierane na jednolitą masę za pomocą specjalnych kulek.

Oprócz wymienionych wyżej urządzeń równie popularne są homogenizatory ultradźwiękowe i ciśnieniowe, które także bardzo często wykorzystywane są w procesach produkcyjnych.

You May Also Like